KLİMA ÇEŞİTLERİ

 

SPLİT KLİMA

CHİLLER GRUPLARI

PANO TİPİ KLİMA

KLİMA SANTRALLERİ

HAVA SOĞUTMALI CHİLLER

Üretimin kalitesini arttırır.Sade yapılı ve yüksek verimlidir.Karışım tankı ile     ( +15/-15 ) °C'ler arasında su rejimi ayarlanır.Tam otomatik mikroprosesör ile sistem tam kontrollüdür.

Kullanım Alanları : Plastik enjeksiyon makinaları,Extruder boru ve kablo makinaları,Ayakkabı Taban Soğutma makinaları,Matbaa makinaları,Süt Pastörizasyon cihazları,Boya Üretim silindirleri,Branda Çekme silindirleri Tekstil ve İplik Sanayi,Yağ Winterizasyon Tesisleri,Klima Tesisleri,Şarap Fermantasyonu.

SU SOĞUTMALI CHİLLER

Kompakt dizayn, yüksek performans ve küçük hacmi ile dar alanlarda kolayca uygulanır.

Kullanım Alanları : Kondanseri su ile soğuyan cihazlardır.Su Soğutmalı Chillerlerde kule fanları vardır.Kondanser ünitesindeki borunun içinde ısınmış olan gazın sıcaklığını alan su,kulede soğur.Enjeksiyon ve Şişirme makinaları kalıpları ve Hidrolik yağı,Exstruderlar,Sıcak formlama kalıpları Perdah makinaları,Metal işleme tezgahları ve muhtelif soğutma uygulamaları için idealdir.

SU SOĞUTMA KULELERİ

 Soğutma kuleleri, sistemden gelen sıcak suyun dolgu üzerine püskürtülmesi ile ısının atmosfere verilerek ortamdan uzaklaşması ile soğuma sağlar.Soğutma kulesi bir ısı uzaklaştırma ünitesidir. İçinden geçen suyun bir kısmının buharlaşmasını sağlayarak sistemdeki istenmeyen ısıyı atmosfere verir. Kalan su ise istenilen derecede soğur.Soğutma kulelerinin yaygın kullanım alanları arasında klima sistemleri, üretim tesisleri ve enerji santralleri vardır.

 Soğutma kuleleri açık ve kapalı olarak iki tiptedir. Açık soğutma kulelerinde, soğutulacak su direkt olarak hava içine küçük memelerden püskürtülür.Küçük damlacıklar halindeki su, etrafından geçen hava tarafından ve kendi buharlaşmasıyla soğutulur. Sudan havaya duyulur ve gizli ısı biçiminde ısı transfer edilir. Kapalı soğutma kulelerinde (evoparatif kondensenler) ise, soğutulacak su serpantin şeklindeki boruların içindedir. Borunun dışından ise soğutma havası geçer. Bu sırada boru dışına başka bir su püskürtülür. Bu suyun buharlaşması için gerekli ısı boru içindeki soğutulacak sudan çekilir. Böylece kapalı soğutma kulelerinde soğutulacak su dış ortamla temas etmeyerek, kapalı bir devrede yüzeyli bir soğutucuda soğutulmuş olur.